Рубрики
Публикации

Пожежонебезпечні та вибухонебезпечні зони

 

                                                                         

 

Пожежонебезпечні та вибухонебезпечні зони

 

Класифікація пожежонебезпечних зон виконується відповідно до Правил улаштування електроустановок (ПУЕ).

 Пожежонебезпечною зоною називається простір усередині і навколо приміщення (зовнішньої установки або навколо неї), в межах якого постійно або періодично обертаються горючі речовини. У такому приміщенні вони можуть перебувати як при нормальному технологічному процесі, так і в разі його порушення. Ці зони в разі використання в них електроустаткування поділяються на чотири класи: П–I, П–II, П–IIа, П–III.

 

        Пожежонебезпечна зона класу П-І

    простір у  приміщеннях, у яких знаходиться  горюча рідина яка має температуру спалаху більше + 61 °С;

Пожежонебезпечна зона класу П-ІІ —

        простір у  приміщенні, у якому може накопичуватися і  виділятися горючий пил або волокна;

          Пожежонебезпечна зона класу П-ІІа

        простір у  приміщенні, у якому знаходяться тверді горючі речовини та матеріали;

Пожежонебезпечна зона класу П-ІІІ

простір поза приміщенням, в якому знаходиться горюча рідина,

 яка має  температуру спалахнення понад + 61°С або тверді горючі речовини.

 

 

    Класифікація вибухонебезпечних зон здійснюється у відповідності з ДНАОП 0.00-1.32-01 “Правила будови електроустановок”.

     Клас вибухонебезпечної зони, згідно з яким виконується вибір і розміщення електроустановок, визначається технологами разом з електриками проектної або експлуатаційної організації.

    Клас вибухонебезпечних зон характерних виробництв та категорія і група вибухонебезпечної суміші повинні відображатися в нормах технологічного проектування або в галузевих переліках виробництв з вибухопожежонебезпеки.

   

    Газо- пароповітряні вибухонебезпечні  середовища утворюють вибухонебезпечні зони класів 0, 1, 2, а пилоповітряні – вибухонебезпечні зони класів 20, 21, 22.

 

    Вибухонебезпечна зона класу 0 – простір, у якому вибухонебезпечне середовище присутнє постійно або протягом тривалого часу.

    Вибухонебезпечна зона класу 0 може мати місце тільки в межах корпусів технологічного обладнання.

 

    Вибухонебезпечна зона класу 1 – простір, у якому вибухонебезпечне середовище може утворитися під час нормальної роботи.

    Мається на увазі, що нормальна робота – це ситуація, коли установка працює відповідно до своїх розрахункових параметрів.

 

     Вибухонебезпечна зона класу 2 – простір, у якому вибухонебезпечне середовище за нормальних умов експлуатації відсутнє, а якщо воно виникає, то рідко і триває недовго.

 

     Вибухонебезпечна зона класу 20 – простір, у якому під час нормальної експлуатації вибухонебезпечний пил у вигляді хмари присутній постійно або часто в кількості, достатній для утворення небезпечної концентрації суміші з повітрям, і (або) простір, де можуть утворюватися пилові шари непередбаченої або надмірної товщини.

 

      Вибухонебезпечна зона класу 21 – простір, у якому під час нормальної експлуатації ймовірна поява пилу у вигляді хмари в кількості, достатній для утворення суміші з повітрям вибухонебезпечної концентрації.

 

      Вибухонебезпечна зона класу 22 – простір, у якому вибухонебезпечний пил у завислому стані може з’являтися нечасто і існувати недовго, або в якому шари вибухонебезпечного пилу можуть існувати і утворювати вибухонебезпечні суміші в разі аварії.

 

     Згідно п. 4.2.7. Правил пожежної безпеки в Україні для  всіх будівель та приміщень виробничого,  складського  призначення і лабораторій повинна бути визначена категорія щодо      вибухопожежної та пожежної небезпеки (за ОНТП 24-86),  а також клас  зони  за правилами улаштування електроустановок, у тому числі     для зовнішніх  виробничих і складських дільниць,  які необхідно позначати на вхідних  дверях  до  приміщення,  а  також на межах зон     всередині приміщень та  іззовні.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.